Sem vložte podnadpis

komponenty pro fotovoltaiku

Fotovoltaické moduly

MWT-300Wp-325Wp

pravidla jsou umístěné na střeše domu. Jsou různé typy, tvary a velikosti panelů, ale princip je u všech stejný. Ze světla, které dopadá na jejich povrch, vyrábějí stejnosměrný elektrický proud. Panely přeměňují jakékoliv světlo, není tedy nezbytně nutné aby bylo jasné slunečné počasí. Na druhou stranu je-li jasno, slunečno a mráz, vyrábějí panely nejvíce.
Je obvykle složen z většího počtu článků zapojených v sérii. Napětí jednoho panelu se obvykle pohybuje v rozmezí 12 až 100 V
Panelů je na rodinném domě obvykle 8 - 20, jeden o velikosti 2m2 a jsou většinou umístěné na střeše orientované ideálně na jih, ale vhodná je i orientace na východ, západ a jejich kombinace.

Fotovoltaické moduly
MWT-360Wp-380Wp


Velkokapacitní bateriové úložiště  SOLTARO

pro korporátní klientelu


Druhy baterií

  • Olověné baterie - olověná akumulátorová baterie, objevená francouzským fyzikem Gastonem Planté v roce 1859, byla první nabíjecí baterií pro komerční využití. Navzdory své dlouhé historii jsou chemické sloučeniny na bázi olova i dnes hojně používány.
    Systémy na bázi olova mají vysokou hmotnost a jejich životnost je při opakovaném hlubokém vybíjení/nabíjení nižší než u systémů na bázi niklu a lithia. Úplné vybití systém přetěžuje a každý vybíjecí/nabíjecí cyklus baterii trvale ubere malé množství její kapacity. Ke snížení kapacity dochází v různé míře u všech baterií. Tyto systémy nejsou zcela vhodné pro využití u domácích FVE
  • Li-Ion baterie - baterie na bázi lithia, které se vyznačují velmi dlouhou životností v počtu cyklu (uvádí se až 6000 cyklů) a jsou vhodné pro použití v instalacích s FVE
  • LiFePO4 baterie - stále častěji se v domácích ostrovních elektrárnách používají lithium-železo-fosfátové akumulátory. LiFePO4 baterie patří mezi lithium-iontové akumulátory, které pro svou činnost využívají vysoké chemické reaktivity lithia. Technologie LiFePO4 baterií byla vyvinuta v roce 1996 na Texaské univerzitě, v současnosti se tyto baterie začínají stále více využívat nejen v ostrovních fotovoltaických systémech, ale také v elektrokolech a elektromobilech. Největší výhodou LiFePO4 akumulátorů je jejich životnost. Ta samozřejmě záleží na hloubce vybíjení, tedy na tom, jak moc nabitý akumulátor v běžném provozu vybíjíte. Životnost těchto akumulátorů se pohybuje v rozmezí 4000 - 8000 nabíjecích cyklů, v ideálním případě tedy vydrží pracovat i více než 20 let.

Baterie pro domácnosti

INVERTORY

Měnič nebo střídač - zařízení, které mění stejnosměrný proud ze solárních panelů (12V, 24V, 36V, 48V) a baterie na střídavý (230V), který je potřeba pro napájení spotřebičů v domě. Moderní hybridní střídače bývají často doplněny o inteligentní nabíječ baterií a složitou elektronikou umožňující komunikaci s baterií a dalšími komponenty FV systému.