Dotazy a odpovědi

FVE

1)  Pokud bude na systému FVE problém, který nebude možné řešit dálkově a bude potřeba příjezd Vašeho technika, odkud pak k nám pojede a kolik to stojí?

1. Technik pojede z Brna. Sazba za jeden kilometr je 8,-Kč + hodinová sazba 450,-/h. 


2) Pokud se bavíme o jednotlivých zárukách, tak čeho se týkají? Servis-oprava případného problému je v záruce zdarma?

2. Jednotlivé záruky se řídí podle obchodních podmínek uvedených ve smlouvě o dílo. Servis je zpoplatněn dle bodu 1. 


3) Může být bateriové úložiště v nevytápěné garáži, kde mohou v zimě teploty klesat pod bod mrazu? Co se pak stane?

3. V žádném případě to není možné. Bateriový systém se zničí a budou porušeny záruční podmínky. Baterie musí být umístěny na místě, kde teplota neklesá pod 5 stupňů Celsia. 


4) Pokud bateriový systém po třeba 5-6sti. letech, kdy už stávajíc baterie ztratí část kapacity a kondice bude doplněn/rozšířen o další baterii na zvýšení kapacity, jaké to bude dělat problémy? Je to vůbec možné? Vycházím ze zkušenosti u spotřebičů, kde když nejsou všechny baterie při výměně na stejné kondici tak to dělá problém.

4. Do bateriového systému starého 5-6 let není možné přidat novou baterii. Skoro žádný výrobce baterií to neumožňuje.


5) Počítané cykly jsou na kapacitu cca 20-80%? Pak to znamená, že budu mít třeba kapacitu papírovou například 10kWh ale rozmezí 20-80% mi dá reálnou využitelnost 60% tedy 6kWh?

5. Záleží na použité technologii a značce. Wattsonic uvádí v rámci dodržení záruky hloubku vybití 90% (100%-10%) při 10 000 cyklech.


6) V kalkulaci počítáte i s náklady na výměnu hodin od ČEZ, nějakou změnu tarifu či smlouvy, revize potřebné pro spuštění, nebo mám počítat ještě s dalšími náklady ze strany ČEZu, nebo poplatků za dotace apod.?

6. Veškeré tyto úkony jsou v ceně. V ceně však není úprava elektroměrové skříně pro splnění podmínek připojení fotovoltaiky ze strany ČEZu. Tohle je řešeno individuálně po technické obhlídce 


7) Je cena včetně propojení (materiál a práce) mezi hodinami ČEZu na vstupu, bateriovým úložištěm s měničem, a rozvaděčem v domě?

7. Ano - nicméně pokud je vyžadována nějaká úprava mezi hodinami a domem, je to opět řešeno individuálně po technické obhlídce.


8) Provozně, když dojde k odpojení/výpadku elektřiny z ČEZu a přepnutí na baterie, pokud budou nabité, jak se to dozvím, že je výpadek abych mohl vypnout zbytečnosti jako klimatizace, televize apod. a mohl jet na baterie co nejdéle.

8. Nejedná se o ostrovní systém. Pokud dojde k výpadku distribuční sítě, střídač přestane produkovat energii do domu. Na střídači je však ještě jeden výstup, na který lze připojit vybrané okruhy (max. 1,8kW na fázi), které při výpadku poběží dále z baterií (záloha). Takže při výpadku pojede jen tato část, tak i poznáte, že k němu došlo, jelikož většina domu nebude fungovat. Pro tuto funkci je nutná technická obhlídka pro zhodnocení stavu elektroinstalace a není v ceně standartní instalace fotovoltaiky.